SZYBKI KONTAKT Z NAMI:

Planujesz budowę nowego domu i chcesz dopasować go pod fotowoltaikę?

Fotowoltaika źródło darmowej energii.

Fotowoltaika zaczyna się opłacać – i to bez dotacji. Nowoczesne i dostępne na rynku technologie pozwalają na skuteczne działanie paneli słonecznych nawet, gdy te przyprószone są śniegiem. Co więcej, nawet w najgorszym scenariuszu, koszt instalacji zwraca się po ok. 7 latach.

Jeśli planujesz budowę domu i chcesz dopasować go pod fotowoltaikę? Koniecznie zwrócić uwagę przygotowując taką inwestycje na poniższe elementy.

Fotowoltaika a wybór działki

Podstawowym elementem który powinien zostać wzięty pod uwagę to wybór działki. Najbardziej korzystna będzie taka w okolicy, w której nie będzie wysokich drzew, kominów i innych budynków, które mogłyby powodować zacienienie. Nawet niewielki cień może spowodować znaczące obniżenie uzysku energetycznego z instalacji fotowoltaicznej. Przy istniejącej nieruchomości często nie mamy dużego pola manewru, jednak na etapie projektowania możemy zlokalizować go najbardziej korzystnie pod kątem wykorzystania promieni słonecznych.

Wybór dachu i jego położenie

Kolejnym ważnym krokiem na etapie projektu to wybór dachu. Montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy na dachu skośnym jak również płaskim.  Bardzo ważną sprawą jest jego położenie względem stron świata. Polska położona jest na półkuli północnej i z tego powodu panele fotowoltaiczne powinny być skierowane w stronę południową (w miarę możliwości). Montaż na wschód czy zachód oczywiście też jest możliwy, ale należy wtedy liczyć się z tym, że uzysk energetyczny będzie o wiele mniejszy, z tego względu, że w ciągu całego dnia mniej promieni będzie docierało do powierzchni instalacji.

aranżacja jadalni | Mieszkanie z pomysłem Kielce | remonty Kielce

Jeżeli nasz wybór padnie na dach skośny wybierzmy dwuspadowy – warto przy tym wyborze uwzględnić optymalny kąt połaci (optymalny to  30 st). Ważną rzeczą jest także, aby na  połaci dachu, na której znajdować się będzie instalacja nie planować budowy okien dachowych oraz kominów, które zmniejszą powierzchnię i będą mogły wpłynąć na zacienienie.

Zużycie prądu

Kolejnym krokiem jest oszacowanie średniego zużycie prądu. W przypadku nowo-budowanych domów jest to wyzwanie, ponieważ musimy mniej więcej określić ile będziemy zużywać energii na podstawie urządzeń elektrycznych, z których planujemy skorzystać. Kiedy już oszacujemy łączną moc możemy sprawdzić jaką powierzchnię dachu potrzebujemy do założenia instalacji.

Rozważanie fotowoltaiki na etapie projektowania jest rozsądne, ponieważ zapewnimy sobie odpowiednią powierzchnię pod nasze zapotrzebowanie oraz unikniemy niechcianych problemów związanych z osłabieniem działania instalacji.

W przypadku już istniejących domów przesyłamy dane takie jak plan dachu, położenie względem kierunków ziemi oraz wyliczone zużycie prądu aby na tej podstawie określić jaka moc jest nam potrzebna.

Sprawdź

Red Snake folie na podczerwień -darmowe ogrzewanie

Fibaro system zarządzania domem

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Call Now Button