SZYBKI KONTAKT Z NAMI:

Systemy instalacji fotowoltaicznej, bezpieczeństwo.

Systemy instalacji fotowoltaicznych

Systemy fotowoltaiczne to systemy, które służą do produkcji prądu elektrycznego wykorzystując energię słoneczną. Myśląc o montażu takiej instalacji wiele osób zastanawia się czy jest całkowicie bezpieczne? Czy  doprowadzi to do uszkodzenia całej instalacji elektrycznej  w budynku do którego została przyłączona? Jeżeli instalacja została wykonana prawidłowo, przez osoby do tego uprawnione nie różni się niczym od pozostałych instalacji elektrycznych w domu. Czyli jest całkowicie bezpieczna.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznej

Pewność że cała instalacja jest  zaprojektowana prawidłowo będziemy mieli wtedy gdy zostanie ona wykonana przez firmę której pracownicy będą posiadali certyfikaty instalatorów odnawialnych źródeł energii z zakresu fotowoltaiki. Uzyskane certyfikatu wiąże się z przejściem specjalnego szkolenia i egzaminem. Osoby uprawnione z pewnością będą wiedziały w jaki sposób zaprojektować instalację by była on a w pełni bezpieczna i użyteczna, jakie zabezpieczenia powinny być zastosowane oraz czy instalacja odgromowa jest potrzebna. W mikroelektrowniach fotowoltaicznych stosuje się przeciążeniowo-zwarciowe zabezpieczenia po stronie prądu stałego (DC) oraz przemiennego (AC). Instalacja odgromowa nie zawsze jest stosowana, ponieważ nie  zawsze występuje ku temu potrzeba. Osoby zajmujące się instalacją powinny wiedzieć czy zabezpieczenie odgromowe w danym przypadku jest potrzebne czy nie. System solarny podłączany jest do istniejącej instalacji elektrycznej w budynku więc jeżeli instalacja jest wykonana prawidłowo to nic nie powinno się dziać. Urządzenia po stronie mikroelektrowni słonecznej również posiadają szereg zabezpieczeń by zapobiegać jakiemukolwiek niebezpieczeństwu.

Fotowoltaika w twoim domu-inwerter

Falownik inaczej zwany inwerterem jest  najważniejszym urządzeniem w całej elektrowni, chroni ją przed uszkodzeniem. Urządzenie to kieruje pracą całego systemu. Inwertery to urządzenia których głównym zadaniem jest przekształcanie energii elektrycznej wytwarzanej przez moduły fotowoltaiczne o stałym napięciu DC w energię elektryczną o napięciu przemiennym AC i stałych parametrach zgodnych z parametrami sieci elektroenergetycznej o napięciu 230/400V i częstotliwości 50Hz. Na wyjściu falownika zawsze otrzymujemy energię elektryczną o stałych parametrach więc ryzyko uszkodzenia urządzeń elektronicznych podłączonych do sieci która wyposażona jest w instalację fotowoltaiczną jest minimalne. Falowniki są wyposażone w szereg zabezpieczeń chroniących panele oraz istniejącą instalację elektryczną przed uszkodzeniem między innymi w  bezpiecznik obwodu DC, ochronę przed zmianą polaryzacji DC, zabezpieczenie przeciwzwarciowe AC, posiadają ochronnik przepięć DC oraz jednostkę monitorowanie prądu różnicowego na wszystkich biegunach.

Prawidłowo zaprojektowana oraz zamontowana elektrownia fotowoltaiczna jest całkowicie bezpieczna i nie ma podstaw by się jej obawiać. Nie występuję tutaj jak w przypadku kolektorów słonecznych ryzyko przewymiarowania systemu. W przypadku kolektorów jest to niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do gotowania się wody i uszkodzeń w całej instalacji. W przypadku fotowoltaiki narażamy się po prostu na większe koszty inwestycyjne a cały prąd którego nie będziemy wykorzystywać będzie wysyłany do sieci elektroenergetycznej. Co  na koniec okresu rozliczeniowego będzie nam się wliczało do bilansu i obniży nasze rachunki za prąd.

Wszelkie obawy przez instalacjami fotowoltaicznymi są w zatem nieuzasadnione. Posiadają one szereg zalet które w znacznym stopniu będą przeważać nad wadami. Instalacje te są bezobsługowe, działają przez około 20 lat generując nam oszczędności na rachunkach za prąd elektryczny.  Jedyna wadą tych elektrowni są stosunkowo duże koszty inwestycyjne. Na szczęście istnieją możliwości uzyskania dofinansowania na ich realizację.

  • 29 marca 2018

    Fajny wpis dodaliście. Przekonał mnie do fotowoltaiki, zawsze myślałem że to nie za bardzo bezpieczne urządzenia, nie uważałem ich za pewne. Pozdrawiam 🙂

  • 12 kwietnia 2018

    Marzy mi się postawienie domu, który byłby zaopatrzony w taki system i pod względem wytwarzania prądu w 100% samowystarczalny.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Call Now Button