SZYBKI KONTAKT Z NAMI:

Czyste powietrze nowe przepisy

O czym nie możesz zapomnieć PRZED złożeniem wniosku w Programie CZYSTE POWIETRZE

Przeczytaj dokumenty !

Głównym problemem jaki zauważamy u naszych inwestorów, zainteresowanych programem to brak przeczytania dokumentacji Programu. Niestety większość osób zamiast zapoznać się z treścią programu przystąpiła do uzupełniania wniosku. Bez przeczytania instrukcji wypełniania wniosku, bez zapoznania się z regulaminem i zasadami udzielania dofinansowania nie jest możliwe prawidłowe wypełnienie wniosku.

Co należy zrobić przed rozpoczęciem wypełniania wniosku ?

  1. Zidentyfikować nasz dom!

Czy to jest nowobudowany czy istniejący. Jeśli istniejący to czy pozwolenia na budowę jest z przed 15.12.2002 r. czy po tej dacie. Na tej podstawie mamy już wstępnie określone możliwy zakres naszego przedsięwzięcia.

  • Dla “starych” budynków to wymiana kotłów lub/i prace termomodernizacyjne, wymiana stolarki, wentylacja mechaniczna.

  • Dla nowo budowanego domu możemy sfinansować z dotacji źródło ciepła spełniające warunki techniczne Programu. Warunki Techniczne są załącznikiem do Programu. Jak udowodnić czy źródło ciepła spełni określone wytyczne? Wykonawca powinien przedłoży nam wszystkie niezbędne certyfikaty i inne dokumenty potwierdzające ten wymóg. Ważnym zatem jest  aby wybrać takiego wykonawcę, który nie sprzeda nam „kota w worku”. Również jeśli decydujemy się instalację kolektorów lub fotowoltaiki też są opisane jakie muszą spełniać wymogi.

Program stawia na najwyższą jakość urządzeń i produktów określając wymagania techniczne.

  2. Wybieramy zakres prac.

Warto zorientować się jak wybrać nowe źródło ciepła.  Kotły na paliwo stałe będa musiały mieć potwierdzenie spełnienia wymogów EKOPROJEKTU (certyfikat ecodesign). To najwyższa gwarancja jakości. Ale do takiego kotła niezbędna będzie odpowiednia jakość paliwa. A zaraz może się okazać  wzrost cen paliw „odpowiedniej jakości” do kotłów ecodesign.  Dlatego  dobrze przed takim wyborem poczytać należy co to są te kotły ecodesign, ile kosztują, jaki mają system odprowadzania spalin, itd.

Inna kwestia, że jesli mamy możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazu to nie zamontujemy kotła na paliwo stałe. To nie jest wcale takie straszne. Jeśli ocieplamy dom wymienimy okna, to zmniejszy nam się zapotrzebowanie na ciepło. A również ciepło nie ucieknie nam z domu. Więc rachunki mogą okazać się nawet mniejsze niż za węgiel. Warunek jest jeden. Docieplenie i dobór mocy źródła ciepła, wykonawstwo instalacji wewnętrzne w domu musi być zrobione na najwyższym poziomie. Nie sztuka jest kupić najwyższej klasy urzadzenia i produkty jeśli zostaną źle wykonane. A wykonać dobrze izolację to nie jest taka prosta sprawa jak to wiele razy od wykonawców słyszymy.

3. Określenie kosztów prac.

Musimy poprosić potencjalnych wykonawców o ich wycenę. We wniosku o dofinansowanie oświadczamy, że posiadamy minimum 3 oferty na wykonanie zaplanowanych prac. Wycena potrzebna nam, żeby wpisać koszty określonych robót we wniosku. Ważne aby nie wpisywać maksymalnych kosztów inwestycyjnych!

4. Dokumenty potrzebne do wniosku.

Do złożenia wniosku potrzebujemy załączyć :
dokumenty potwierdzające dochód (np. PIT, decyzje podatkowe, i inne)
dokumenty potwierdzające prawo własności budynku ( nr księgi wieczystej i numer działki lub akt notarialny, jeśli nie znamy nr księgi,
audyt energetyczny, jeśli został zrobiony i na jego podstawie przyjęto zakres prac do wykonania.

5. Wypełniamy wniosek!

Teraz mając wiedzę co będziemy robić w naszym domu i ile to będzie kosztowało, oraz jakie mamy dochody możemy przystąpić do wypełniania wniosku. Wniosek w trakcie wypełniania danych sam będzie wyliczał dofinansowanie i podpowiadał co należy wypełnić.

 

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Call Now Button