SZYBKI KONTAKT Z NAMI:

Panele fotowoltaiczne czy słoneczne? Jaka jest różnica między nimi?

W ostatnich latach bardzo rozwinął się rynek fotowoltaiki co pozwala na użycie jej w każdym domostwie. Istnieje szereg rozwiązań pozwalających na pozyskanie energii elektrycznej, cieplnej, które można wykorzystywać do celów bytowych praktycznie przez cały rok. Są to panele fotowoltaiczne oraz panele słoneczne tak zwane solary, I mimo.że wyglądem bardzo się przypominają, ich przeznaczenie jest zupełnie różne, chociaż dla laika różnice między nimi są praktycznie niedostrzegalne.

Jakie są podstawowe różnice między panelami słonecznymi a fotowoltaicznymi

Podstawowe różnice pomiędzy panelami fotowoltaicznymi i słonecznymi związane są z ich przeznaczeniem. Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej, która zostaje przetworzona na falowniku do napięcia 230 V i wykorzystana do zasilania urządzeń domowych czy też ogrzewania. To rozwiązanie nabiera w Polsce dużej popularności, a na rynku pojawia się wiele firm oferujących instalację paneli fotowoltaicznych, wśród nich T&TProenergy, które wyróżnia się stosowaniem sprawdzonych komponentów.

Kolektory słoneczne natomiast służą do produkcji energii cieplnej, z użyciem której istniej możliwość podgrzewana ciepłej wody użytkowej, lub wspomagania instalacja centralnego ogrzewania.

Jak zbudowane są oba rodzaje paneli

Oba rodzaje paneli różnią się budową. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ramy, na której oparta jest szyba szklana będąca zabezpieczeniem ogniw fotowoltaicznych przed uszkodzeniami. Pod szybą znajdują się ogniwa fotowoltaiczna laminowane folią EVA. Od spodu ogniwa fotowoltaiczne zabezpieczone są warstwą folii poliestrowej i płytą. Na obudowie znajduje się puszka przyłączeniowa.

Panele (kolektory) słoneczne zbudowane są z uszczelnionej ramy zlokalizowanej na górze płyty absorbera oraz izolacji. We wnętrzu znajdują się płyta i orurowanie absorbera oraz mata z włókna szklanego. Z boku ramy lub pod jej spodem zlokalizowane są króćce przyłączeniowe. Inną kategorię stanowią kolektory rurowe, które jednak różnią się budową od kolektorów płaskich.

Efektywność i korzyści z obu rodzajów paneli

Efektywność fotowoltaiki w Polsce, wbrew obiegowej opinii, jest bardzo wysoka. W naszym regionie można uzyskać około 950kWh-1050kWh z każdego 1000kWp. Jest to praktycznie identyczny wynik do tego uzyskiwanego w Niemczech, kraju który jest światowym liderem w generowaniu prądu z energii słonecznej.

Dla porównania, w krajach takich jak Izrael czy Australia te same panele mogą produkować do 1500kWh do 1900kWh z tych samych instalacji paneli słonecznych. Jednak należy pamiętać, że latem sprawność ta mocno spada z racji wysokiego nagrzania paneli.

Zazwyczaj najwięcej energii z paneli PV uzyskuje się między majem a lipcem. Sierpniowe upały i jesienno-zimowe zachmurzenie negatywnie wpływa na efektywność paneli fotowoltaicznych.

Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej i nie wykorzystanej do celów domowych można sprzedać dystrybutorom energii elektrycznej (net metering). Używane są do tego celu liczniki dwukierunkowe, które pozwalają zarówno na kupno, jak i na sprzedaż prądu .

Sorry, the comment form is closed at this time.

Call Now Button