SZYBKI KONTAKT Z NAMI:

Rodzaje paneli fotowoltaicznych.

Panele polikrystaliczne

Są to panele fotowoltaiczne, które składające się z modułów wykonanych z licznych  kryształów krzemu. Taka struktura modułów jest znacznie łatwiejsza a przez co tańsza do uzyskania, w porównaniu do np. paneli monokrystalicznych, przekłada się ona jednak na niższą sprawność modułów.

Panele te należą do najbardziej popularnych paneli pv. Ich duży udział w rynku przekłada się na dużą liczbę producentów z doświadczeniem. Główną rolę wśród producentów paneli polikrystalicznych mają przedsiębiorcy z Chin, spośród których największą produkcją może pochwalić się Yingli Solar i Trina Solar. W Europie Bauer .

Panele pv monokrystaliczne

Składają się z modułów fotowoltaicznych zbudowanych z pojedynczych kryształów krzemu. Wykorzystanie monokryształów krzemu umożliwia uzyskanie dużej sprawności konwersji energii słonecznej w energię elektryczną osiągającą, w przypadku obecnie produkowanych na skalę przemysłową modułów, nawet do 25 proc.

Panele pv cienkowarstwowe

Do tej grupy ogniw zalicza się panele: z krzemu amorficznego, CdTe, CIS i CIGS.

Panele te łączy, z punktu widzenia konsumenta, przede wszystkim niższa cena. Przekłada się na nią, niestety, również niższa sprawność. Nie są one aż tak podatne na wysokie temperatury, przez co w miesiącach letnich spadek ich sprawności nie będzie odczuwalny. Wymagają jednak do poprawnego działania droższej instalacji wyposażonej np. w inwerter transformatorowy galwanicznie izolowany.

Wybór i warunki

Przy planowaniu inwestycji należy brać pod uwagę przede wszystkim:

·    awaryjność paneli
·    temperaturowy współczynnik mocy
·    spadek mocy maksymalnej z upływem lat
·    moc uzyskiwana w mniej sprzyjających warunkach

Bardzo ważnym warunkiem, który trzeba brać pod uwagę przy wyborze technologii pv są strefy zacienienia. W tym przypadku panele wykonane z krystalicznego krzemu są obciążone najbardziej, gdyż cień działa na nie wybitnie niekorzystnie.

Ogniwa krystaliczne połączone są w panelach fotowoltaicznych w sposób szeregowy (+ do -), co sprawia, że cały szereg pracuje tak, jak najsłabsze ogniwo. Dlatego w sytuacji, gdy moduł fotowoltaiczny jest zacieniony nawet częściowo, wówczas istnieje niebezpieczeństwo, że cały panel fotowoltaiczny będzie pracował tak, jak zacieniony obszar.

Chcąc zniwelować niekorzystne skutki, jakie powoduje zacienienie, stosuje się tzw. diody bocznikujące, które w pewnym stopniu niwelują negatywny wpływ padających cieni.

Rzetelna firma najważniejsza

Decydującym elementem przy zakupie instalacji jest dochowanie należytej staranności przy wyborze firmy oferującej sprzedaż i montaż instalacji. Istotnym elementem instalacji jest falownik, wiodącym technologicznie są rozwiązania zachodnie, głównie niemieckie. Ważnym jest również projekt oraz staranny i poprawny dobór pozostałych elementów składowych instalacji, gdyż zakłada się technologiczną żywotność instalacji nie mniejszą niż 25 lat.

Nie da się dzisiaj jednoznacznie stwierdzić, która z technologii pv, obecna na rynku, jest najkorzystniejsza. Wszystko zależy od indywidualnych wymagań klienta, stanu jego portfela, usytuowania domu na działce, a także parametrów poszczególnych modeli oferowanych przez producentów.

Rzetelność firmy sprzedającej i montującej urządzenia wydają się być kluczowe, bardziej od zastosowanej technologii panelu. Przy doborze systemu fotowoltaicznego, warto sugerować się dziennym profilem zużycia energii elektrycznej oraz charakterystyką obiektu.

  • Jarek

    Odpowiedz
    22 czerwca 2019

    przydatna wiedza

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Call Now Button