Jak urządzić małą przestrzeń: Porady projektanta wnętrzModernizacja domu lub wynajęcie mniejszego miejsca może prowadzić do uczucia klaustrofobii. Ale z odpowiednimi wskazówkami dotyczącymi projektowania wnętrz, nawet małe przestrzenie mogą czuć się przestronne i przytulne. Małe domy wymagają przemyślanego planowania i sprytnego wykorzystania przestrzeni, abyś nie czuł się jak w klatce. Projektanci wnętrz wiedzą, jak sprawić, by nawet najmniejsze przestrzenie poczuły się przestronne i luksusowe dzięki wykorzystaniu kolorów, materiałów, mebli, oświetlenia i innych. Jeśli szukasz sposobów na unowocześnienie swojego domu lub małego mieszkania bez rozbijania banku, rozważ te wskazówki od profesjonalnych projektantów wnętrz, które pomogą Ci w pełni wykorzystać Twoją małą przestrzeń:

Wybierz jasne kolory i biel dla przestronnego poczucia

Jasne kolory na tle białych ścian powiększą pomieszczenie, podczas gdy ciemniejsze odcienie sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się mniejsza i bardziej zamknięta. Jeśli wynajmujesz, sprawdź ze swoim właścicielem, że kolor będzie utrzymywał się w czasie. Profesjonalni projektanci wnętrz zazwyczaj malują ściany na biało lub używają jasnych, neutralnych kolorów, takich jak szary lub beżowy, aby przestrzeń wydawała się bardziej przestronna.

Białe ściany odbijają światło, dzięki czemu pokój czuje się większy, podczas gdy ciemne, ciężkie kolory tworzą ciężkie, zamknięte uczucie. Kiedy dekorujesz mały pokój bogatymi kolorami, upewnij się, że reszta przestrzeni jest minimalna i prosta, więc kolory nie przytłaczają pokoju.

Dodaj dekoracyjne przechowywanie

Jeśli masz małą przestrzeń, nie masz miejsca na wiele mebli. To może być dobra rzecz, ponieważ zmusza cię do wyboru kawałków, które są zarówno piękne, jak i funkcjonalne. Jednym ze sposobów, aby dodać do wyglądu swojego domu jest użycie dekoracyjnego przechowywania. Możesz to zrobić, dodając lustrzaną szafkę nad łóżkiem lub na ścianie w salonie. To świetny sposób, aby dodać trochę blasku i światła do pokoju.

Wybierz neutralną, jasną podłogę

Podłoga w pokoju może sprawić, że wyda się on większy lub mniejszy. Ciemne, ciężkie kolory podłogi mogą sprawić, że pokój będzie wydawał się mniejszy, podczas gdy jaśniejsze kolory sprawią, że będzie wydawał się bardziej przestronny.

Jeśli wynajmujesz, powinieneś sprawdzić ze swoim właścicielem, jaki rodzaj podłogi jest dozwolony.

Ogólnie rzecz biorąc, płytki ceramiczne lub twarde drewno to dobry wybór dla mniejszych mieszkań lub pokoi. Płytki lub twarde drewno są trwałe, łatwe do czyszczenia i występują w wielu neutralnych kolorach, które mogą pasować do każdego stylu wystroju. Jest to również dobry wybór dla nieruchomości do wynajęcia, ponieważ nie wymaga konserwacji i jest łatwy do wymiany, gdy nadejdzie czas.

Nie bój się koloru

Wybierając kolory dla swojej małej przestrzeni, nie bój się koloru. Wybierz odważny kolor, taki jak czerwony, pomarańczowy lub żółty, aby dodać ciepło do pokoju. Możesz także użyć koloru, aby stworzyć temat lub powiązać różne elementy w przestrzeni. Kolorowe akcesoria, takie jak poduszki lub koc, mogą naprawdę połączyć pokój.

Kiedy dekorujesz małą przestrzeń, upewnij się, że kolory, które wybierasz są odważne i ekscytujące. Unikaj neutralnych kolorów, takich jak beżowy, brązowy czy szary. Te kolory mogą zrobić pokój czuć nawet mniejszy. Zamiast tego wybierz odważne kolory, które sprawią, że pokój będzie wyglądał przestronnie i zachęcająco.